inegöl Web Tasarım

28 Ocak 2018

Web tasarımda yeni bir dönem başlıyor, inegöl web tasarım konusunda hâlâ belirli bir çıtayı yakalayamazken bursa inegöl ‘den bir web tasarımcı olarak  web tasarımı hakkında bir şeyler söylüyor olmam sizin için biraz abes gelebilir. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bir firma için web tasarım tek başına birşey ifade etmeyen bir araçtır. Bir web sitesi tasarlandığında o an için firmayı yansıtıyor olabilir. Ancak belli bir süre sonra artık firmayı yansıtmayacaktır. Bunun sebebi de sürekli gelişen ve değişen teknolojide firmanızı tüm dünyaya açık bir şekilde yansıtabilen web sayfanız size yetişememesidir. Web Siteniz firmanızı birebir güncel olarak takip etmelidir. Firmanızda yer alan haberler, duyurular, insan kaynakları, fuarlar, açılışlar, personel alımları ve aklınıza gelebilecek ne varsa bunların doğru ve dizgili bir şekilde Web sayfanızda yer alması gerekmektedir.

Web sayfanız sizin dijital mağazanızdır.

Nasıl ki bir mağaza açmak istediğinizde parkesinden duvarına, cam şekillerinden tabelasına, aydınlatmasından mimarisine kadar orayı daha cazibeli hale getirmek için aklınıza gelebilecek  her türlü şeye özel emek ve bütçe harcayarak bir değer ortaya çıkarıyorsanız, web sayfanızı da böyle düşünebilirsiniz. Web siteniz sizin dijital bir mağazanızdır. Bu mağaza öyle bir mağazaki dünyanın her yerinden anlık ziyaretçi alabiliyor. Böyle bir öneme sahip bir mağaza için daha özenerek yapılmış sağlam bir altyapıya sahip bir web tasarımı yapılmalı ve bu sayfa öylece kendi haline bırakılmamalıdır.

Web sayfanızı yaptırırken dikkat etmeniz gereken ana maddeler şunlardır;

  1. web sayfası kesinlikle sağlam bir hosting içerisine kurulmalı ve mail gönderimlerini ayrı bir mail sunucudan yapmak gerekir. Çünkü ayrı sunucu ayarlandığında ne mailleriniz bu durumdan bir kesinti veya problem yaşar, ne de web sitenizin hızı veya sunucu yanıtlarında sorun yaşamazsınız.
  2. Web tasarım yapılırken başta hem kendinizi hemde web tasarımını yapacak olan arkadaşı sonradan sıkıntıya sokmamak adına yapılacak olan işlemler kaleme alınmalı ve taslak üzerinde bütün düzenlemeler yapılıp onay alındıktan sonra web sayfasının yapımına başlanmalıdır. Aksi taktirde yapıma başlanan bir web sayfasının tasarımını değiştirmek hem uzun vadede sorunlara yol açabilir hem de yazılımcı arkadaşı çileden çıkarmanıza sebep olabilir.
  3. Web tasarımı yapılırken anasayfa’nız çok önemlidir. Müşterileriniz belki de sitenize girip hiçbir işlem yapmadan ürünlerinize göz atmadan sitenizden ayrılabilir. o yüzden ilk intiba çok önemli. Anasayfanızda firmanızdan az da olsa bir kesit içerik yazı bulunmalı, ürünlerinizden imajlık kareler ve ürünlerin kategori sayfalarına giden bağlantılar olmalı. Ayrıca firmanıza ait iletişim bilgisinin de yer alması bir yol tarifi butonunu içeriyor olması ziyaretçileriniz için hem çözüm hem de kalıcılığı sağlayacak, size karşı ona güven verecektir.
  4. Siteniz de menülerinizin de önemi çok fazla, menü de kırık ve boş linkler olmamalı, Anasayfa (sadece ev ikonu da olabilir) Firmanız hakkında, kurumsal bilgi içeren sayfalar, insan kaynakları, haberler, iletişim vb, daha ürün ve kategorilere gelmeden bir çok önemli menü web sitenizde yer almalı. Koleksiyon veya ürün kategorileri düzeni ise mutlaka isim olarak yazmalı, Örn; Yatak Odaları, Klasik Yemek Odaları… Ayrıca her kategoriye ait bir sayfa olmalı.
  5. Web tasarımında gelelim en can alıcı noktaya. Tabi ki “Ürün Sayfaları”. inegöl web tasarım firmalarından çıkan işlere baktığımda en çok gördüğüm yanlışlardan birisi de kesinlikle ürün için ayrı bir sayfa yapılmıyor olması. Bu google ve yandex gibi tarayıcılar açısından sitenizi 1-2 galeri resmi bulunan site zannetmesine sebep olabilir. Bir ürünün mutlaka kendine ait sayfası olmalı. Eğer galeri olacaksa bu sayfanın içinde olmalı. daha sonra ürünün “adı, kategorisi, etiketleri, ölçüleri stok kodları (SKU) ve tanıtımını içeren, alt kısımlarda ise teknik bilgilerin yer aldığı, Ürünün kendisine ait bir içerik sayfası gibi olmalıdır.
  6. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de SEO Optimizasyonunun önem verdiği kriterlerden birisi olan SEO Url konusu. URL içeriğinde karışık metinler yer almamalıdır. “ornekdomain.com/post.php?post=101” gibi sonunda .asp, .php, .html gibi uzantıların yanında karışık kelimeler kesinlikle yer almamalıdır. Örnek verecek olursak bir üst maddede her ürünün kendisine ait bir sayfasının olması gerektiğinden bahsetmiştik. sayfanın url si de örn: “ornekdomain.com/urun/ornek-koltuk-takimi” şeklinde sade ve anlaşılır olmalıdır.

inegöl web tasarım

inegöl web tasarım

inegöl web tasarım

 

inegöl web tasarım

inegöl web tasarım

inegöl web tasarım

inegöl web tasarım

inegöl web tasarım

inegöl web tasarım